Blockchain(Kayıt Zinciri) sistemi, gelecek ile dijital bir köprü kurmamızı sağlayan, son dönemin en hızlı ve temel prensiplerini yerine getiren bir teknooloji. Bu önemli sistem ile hayatımız da ve şirketler de iş akışları değişerek büyük veri eksenin de önemli veriler elde ediliyor.

Blockchain(Kayıt Zinciri); önümüzdeki yıllarda tüm bankacılık işlemleri, tapu devirleri, ödeme sistemleri, değerli taşlar, telif hakları ve diğer hakların korunması, e-devlet çalışmaları, yerel ve genel seçimler, sağlık hizmetleri, e-ticaret, dijital sözleşmeler ve daha birçok alanın teknolojik altyapısı olacak. Bu sistemin diğer sistemlerden farkı ise merkezi bir veri tabanı yerine, dağınık bir veri tabanı ve blok zincirleri kullanması, böylece tek bir kuruma olan ihtiyaç ortadan kalkarken, güvenlik ve depolama maliyetinin de azalması. Bu teknolojinin Türkiye’de önde gelen kurum ve kuruluşlarla yaygınlaşması için Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneğimizi üye anlamında geliştirmeyi hedefliyoruz. Geliştirilmeye çok açık olan Blockchain(Kayıt Zinciri) sisteminin Türkiye gibi yüksek potansiyeli bulunan bir ülkede bu teknolojinin yaygınlaştırılması, duyurulması ve ilgililerin tek bir platformda toplanması kuruluşumuzun temel amaçlarında yer almaktadır.

Üye kurumlarla birlikte Blockchain(Kayıt Zinciri) sistemini araştırmayı ve katkılarıyla geliştirmeyi, mevzuat çalışmalarının günün ihtiyaçlarına göre yapılmasını, gelişmeye açık bu teknolojinin yayılması, araştırılmasını ve Blockchain(Kayıt Zinciri) ve kripto para alanında önemli bir sinerji merkezi olmayı benimsiyoruz. Ülkemizi bu alanda geliştirmek, bu teknolojilerin ve sistemlerin ana merkezlerinden biri haline getirmek amacımız.

Bu sistemin yaygınlaşması Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacağı gibi, Türkiye, Avrasya bölge ülkeleri için de önemli bir merkez olabilir. Coğrafi konumumuzu böylece daha da doğru kullanabiliriz.

Gelişen sistemler ile dünyada ve ülkemizde yaşanan değişimler öncelikli olarak finans sektöründe karşımıza çıkarak bu sektörün etkin ve verimli bir yönetim anlayışı ile stratejik yönetim süreçlerinde geliştirilmeyi gerekli kılarak, ülkemiz finans sektöründe de önemli düzenlemeler yapılmıştır.

Finans alanında güven mekanizmasını ülkemizde oluşturursak, dünyanın en önemli tahkim merkezi oluruz. Sadece ekonomik bir amaç veya finansal bir araç değil bu alanlarda güven ve maddi işlemlerin merkezi haline geliriz.

Misyonumuz, bu yeni teknolojiyle ilgilenen tüm kişi ve kurumları tek bir kaynakta birleştirmek adına;
• Türkiye’de bulunan tüm ilgili kişi ve kurumların fikir alışverişi yapmasını sağlayacak,
• Gelişen teknolojiyle doğru orantılı güncellemeler yaparak bilgi kirliliğini engelleyecek
• Bu teknolojiyi sürekli güncel tutup geliştirecek bir platform yaratarak Türkiye’deki teknoloji potansiyelini daha ileriye taşımaktır.

Vizyonumuz, Türkiye’de teknolojinin gelişimine katkı sağlamak adına;
• Üyelerimizi tek bir platformda buluşturarak tartışmalar, paylaşımlar, duyurular, güncellemeler yapmak,
• Ar-Ge ve Eğitim Merkezleri kurarak teknoloji araştırmaları ve ar-ge çalışmaları gerçekleştirmek,
• Bilgi ve edinimlerin sürekli geliştirilmesi ve güncellenmesini sağlayarak, Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunmaktır.

https://blasea.org/